Airbnb Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenli Midir?

airbnb nedir

Şimdi efendim öncelikle son zamanlarda insanlar seyahatlerinde otellerden sıkıldı ve ev rahatlığı aramaya başladı. Bu da doğal olarak Airbnb gibi siteleri ön plana çıkardı. Fakat bu sefer de akıllarda başka başka sorular oluştu. Sonuç olarak kaldığınız ev bir başkasının evi ve bu ne kadar güvenli? Daha önce bir kaç kez Airbnb kullanmış birisi olarak bu yazımda Airbnb nasıl kullanılır, Airbnb güvenli midir, Airbnb indirim kodu nasıl bulunur gibi soruların cevapları hakkında yardımcı olmaya çalışacağım.

Airbnb Nedir?

Airbnb bilindiği gibi evlerinin tamamını ya da bir odasını kiralamak isteyen ev sahipleri ile kiracıları bir araya getiren, aynı zamanda Türkçe desteği de olan online bir platform. Öncelikle seyahatlerinizi planlarken mutlaka burayı da kontrol etmenizi öneririm. Çünkü bazı şehirlerde otellerden çok daha uygun fiyatları güzel evler bulunabiliyor. Aynı zamanda siz kiracı olabilirken kendi yaşadığınız evi ya da bir odasını da kiraya vererek ev sahibi olabilirsiniz.

Airbnb Nasıl Kullanılır?

İlk olarak Airbnb.com üzerinde bir adet hesap açmanız gerekiyor. Ancak şuradan kayıt olursanız 130 TL Airbnb indirim kodu kazanabilirsiniz. Üyeliğinizi tamamladıktan sonra artık gitmek istediğiniz şehir için arama yapabilirsiniz.

 • Ana sayfa üzerinde gideceğiniz yeri, tarihleri ve kaç kişi olacağını seçin.
 • Daha sonra karşınıza çıkacak ekran filtreleri belirleyin.(Gecelik fiyat aralığını, oda ya da evin tamamı gibi)
 • Çıkan fiyatlar gecelik fiyatlardır.
 • Evinizi harita görünümü üzerinden seçmenizi tavsiye ederim çünkü böylece şehir merkezine ne kadar yakın olduğunu görebilirsiniz.
 • Bir ev beğendiğinizi düşünelim. Fiyatların üzerine temizlik ve hizmet bedeli de ekleniyor. Bunu aklınızdan çıkarmayın.
 • Mutlaka evin kurallarını okuyun.
 • Ev sahibi hakkında yazılmış yorumlara ve değerlendirmelere göz atın.
 • Tüm bunlar sizin için olumlu ise rezervasyon göndere tıklayıp, rezervasyon işlemini başlatın.
 • Gelen sayfada ev sahibine hitaben bir mesaj yazın. Bu mesajda kısaca seyahat planınızdan, kaç gece kalacağınızdan bahsedin.
 • Bazı evlerde anında rezervasyon varken bazı evlerde ise ev sahibinin onayı gerekiyor.
 • Ödeme aşamasına geldiniz ve burada kredi kartı bilgilerinizi girerek rezervasyona devam edin. Eğer anında rezervasyon ise kredi kartınızdan direkt olarak ücret çekilir, ev sahibinin onayı gerekirse onaydan sonra ücret çekilir.
 • Bir çok evde seyahatinizden 24 saat öncesine kadar iptallerde tam iade vardır. Ancak yine de rezervasyon öncesinde iade şartlarını mutlaka okumalısınız.
 • Daha sonra ise Airbnb’den size bir mail gelecek ve rezervasyon bilgileriniz ile faturanızı gönderecekler.

Airbnb Güvenli Mi?

Airbnb platform olarak son derece güvenlidir ancak esas sormamız gerek soru buradaki ev sahipleri güvenli mi? Sonuç olarak içerisinde insanların olduğu bir sistemde %100 güvenlikten bahsetmek mümkün değildir. Ancak burada evi seçerken bence en önemli kriter ev sahibi hakkında yazılmış yorumlardır. Eğer bir ev sahibi ne kadar fazla ev sahipliği yapmış ve olumlu yorum almışsa o kadar tercih edilebilir.

Eğer bir aksaklık yaşanırsa, ev sahibine ulaşılamama gibi, bu durumda mutlaka airbnb ile iletişime geçin ve durumu bildirin. Seyahatiniz öncesinde ise mutlaka ev sahibinizle konuşun, geleceğiniz saati söyleyin ve sizi karşılamasını isteyin. Buradaki karşılamak havaalanından değil ancak evde sizi beklemesi. Ayrıca evin tam konumunu size göndermesini isteyin. Eğer eve toplu taşıma ile ulaşacaksanız mutlaka detaylı bir bilgi alın.

Sonuç olarak airbnb kullanımı açısından biraz karışık gözükse de son derece faydalı bir platform. Alacağınız bir kaç basit önlemle son derece güvenli bir konaklama şansınız olacaktır. Tabi ki burada esas uyulması gereken şey ev sahibinin kuralları. Bunlar açık bir şekilde ilgili evin sayfasında yazmakta. Tatillerinizde ev rahatlığına alıştıktan sonra oteli ikinci plana atacağınızı samimiyetimle söyleyebilirim. Umarım bu yazım biraz da olsa faydalı olmuştur. Herhangi bir sorunuz olursa yazmaktan çekinmeyiniz. Yol güzel, durmayalım.

 

 

 

 

You might also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *