Bükreş Gezi Notları

bükreş gezilecek yerler

Bükreş gezisi hakkında hayat kurtaran bir kaç tavsiye vermek için yazıma başlıyorum. Genel olarak gezilecek yerlerden pek değil de daha çok merak edilen ulaşım, fiyatlar hakkında bir kaç kelam edeceğim.

İstanbul Sabiha Gökçen – Otopeni uçak biletimizi Pegasus’tan gidiş-dönüş olarak 450 tl civarına aldık. İniş yaptıktan sonra esas mesele Otopeni Havaalanından Bükreş şehir merkezine ulaşım konusuydu. Yapmanız gereken çok basit. Kontrolleri geçip çıkış kapısını geçtikten sonra hemen alt kata iniyorsunuz. 783 numaralı otobüs sizi doğrudan Bükreş Old Town bölgesine götürüyor. Bilet fiyatı bir kişi için 4.5 Lei ve hemen otobüslerin yanında bir kulübeden nakit olarak alabilirsiniz. Old Town bölgesine en yakın durak ise Piata 21 Decembrie 1989. Biz burada indik ve Airbnb üzerinden kiraladığımız dairemize kolaylıkla ulaştık.

Arcul de Triumf
 * Arcul de Triumf

Şehirde genellikle yürüyerek gezdik. Zamanınız varsa size de yürüyerek gezmenizi öneririm. Çünkü sokaklar çok güzel ve mimariye hayran olabilirsiniz. Eğer yok ben lükslerimden vazgeçmem derseniz size mutlaka Uber kullanmanızı öneririm. Şehirde çok yaygın ve çağırdığınız araç en geç 5 dakika içerisinde bulunduğunuz konuma geliyor. Taksilerden bence uzak durun. Ancak çok mecbur kalırsanız mutlaka pazarlık yaparak binin. Uber’den ortalama bir fiyat alın mutlaka. Böylece kazıklanma ihtimalinizi ortadan kaldırın.

Odeon Teatrul
* Odeon Teatrul

Bükreş’te gezilecek, görülecek yerleri yine de sıralamak istiyorum:

  • Bükreş Parlamento Sarayı
  • Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi (Burayı görmenizi öneririm)
  • Ateneum
  • Parcul Cişmigui (Çeşmeci Parkı)
  • Old Town Bölgesi
  • Arcul de Triumf
  • Stavropoleos Manastırı
  • Odeon Teatrul (Buranın önünde büyük bir Mustafa Kemal ATATÜRK büstü mevcut)
  • Piata Revolutei (Devrim Meydanı)

Bunların haricinde tabi ki gezilecek bir çok yer var Bükreş’te ancak ilk olarak buralar görülmeli diye düşünüyorum.

Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi
* Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi

Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi hakkında ise şöyle bir bilgi vereyim. Bu sizin cebinizi ilgilendiriyor. Müzeye giriş 15 lei, öğrenci iseniz 4 lei. Herhangi bir öğrenci kartınız, hatta resimli akbiliniz de varsa oluyor. Yani şahsen oldu. Biraz sempatik bir biçimde Türkiye’de öğrenciyim ancak kartım Türkçe. Kabul ediliyor mu hehehe tarzı bir yaklaşım gösterdim ve kartı incelemeden doğrudan öğrenci giriş biletlerini verdi. Bunu deneyebilirsiniz.

Bükreş Parlamento Sarayı
* Bükreş Parlamento Sarayı

Diğer bir cebi ilgilendiren durum ise şehirde harcamalar. 1 lei yaklaşık olarak 1.2 tl civarına denk geliyor. Yalnız bu sizi rahatlatmasın çünkü bir çorbanın 11-15 lei arasında değiştiğini söylersek biraz anlaşılır bir durum ortaya koyabilir. Ama çorbanın porsiyonları baya büyük (350-400 gr arasında) sadece çorbayla doymanız mümkün. Et yemekleri, atıştırmalıklar, içecekler de pek uygun değil aslında bizim paramıza çevirdiğimizde. Yine de euro kullanılan bir Avrupa kentine göre daha uygun.

Stavropoleos Manastırı
* Stavropoleos Manastırı

Bükreş’i gezmek için bir ya da bir buçuk gün size yeter gibi duruyor. Biz 1 gün kaldıktan sonra tren ile Braşov’a geçtik. Braşov yazısına ise şuradan ulaşabilirsiniz.

 

You might also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *