Büyük Balkan Turu, Rota, Planlama ve Daha Fazlası

balkan turu rota

Öncelikle bu yazımda nelere değineceğimden kısa bir şekilde bahsedeyim sonrasında ise detaylı bilgilere geçiş yapacağım. 11 gün olarak planladığımız Balkan Turu gezimizde ülkeleri ve şehirleri otobüs, taksi veya BlaBlaCar kullanarak geçtik. Genel olarak en çok sorunlardan birisi de ülkeler arası geçişlerin nasıl yapıldığı, otobüs ve taksi fiyatlarının ortalama ne kadar olduğu konusunda bir belirsizlik yaşanması. İşte tam da bunun çözümü için buradayım. Ayrıca şunu da belirteyim ölücü gezgin tayfa lütfen buradan uzak dursun. Çünkü ödenen fiyatlar ‘ağğbiii 4 yuroya 32 gün yaşadım’ diyen tipler için uygun değildir. Onlar, doğrudan sağ üstten çarpıya basıp hızlıca buradan uzaklaşsın.

Şimdi detaylı bilgilere ufaktan bir geçiş yapmadan önce şunu da belirtmekte fayda var. Yazacağım taksi fiyatları tek kişiyi biraz zorlar. Ancak en az 3 kişiyseniz kesinlikle taksi fiyatını öğrenin.

balkan turu rota 2

Detaylar;

Toplam 3 kişi, İstanbul-Priştine gidiş dönüş bilet aldık. Bilet fiyatları gidiş dönüş 480 tl.

Rotamız ise şu şekildeydi:

İstanbul > Priştine > Prizren > Üsküp > Ohrid > Tiran > İşkodra > Budva > Kotor > Mostar  > Saraybosna > Belgrad > Priştine > İstanbul

Şimdi de bu çizdiğimiz rotaları daha detaylı inceleyeceğim.

Priştine – Prizren arası ulaşım:

İlk günümüzde Priştine’ye indikten sonra doğrudan Prizren’e gittik. Daha önceden öğrendiğimize göre Priştine-Prizren arası otobüs fiyatları kişi başı 5 euro civarıydı. Havaalanından otobüs istasyonuna ise yaklaşık 15 euro’ya götürüyordu taksiler. Bu durumda bizim Prizren’e ulaşmamız kişi başı 10 euro’ya çıkacaktı. Priştine Havalimanı’ndan Prizren’e taksinin fiyatı ise 45 euro. Kişi başı 5 euro daha fazla vererek bu yolu seçtik ve iyi ki de böyle yaptık. Zamandan büyük bir tasarruf ettiğimizi söyleyebiliriz. Ayrıca aşağıda Priştine Havalimanı’ndan Prizren’e ve diğer şehirlere taksi fiyatlarını görebilirsiniz.

taksi fiyat priştine

Prizren – Üsküp arası ulaşım:

Prizren – Üsküp arası ulaşımda ise otobüsü tercih ettik. Bilet fiyatı kişi başı 9 euro. Otobüs sabah saat 5:30 ve 09:00’da var. Prizren – Üsküp taksi fiyatına ise 60 euro civarı fiyat çektikleri için taksi kullanmadık.

prizren gezilecek yerler

Üsküp – Ohrid arası ulaşım:

Üsküp – Ohrid arası ulaşımda ise yine otobüs kullandık. Otobüs fiyatı kişi başı 500 makedon dinarı. Otobüsler hemen her yarım saatte bir var. Bu konuda sıkıntı çekmezsiniz. Taksi fiyatı ise 50 euro civarıydı bu yüzden yine otobüsü tercih ettik.

üsküp gezilecek yerler

Ohrid – Tiran arası ulaşım:

Öncelikle şunu belirtelim Ohrid’den Tiran’a doğrudan araç yok. Bunun için Struga’ya gitmelisiniz. Ohrid – Struga arası taksi 500 makedon dinarı. Struga’da otobüs istasyonuna ulaştıktan sonra bir taksiciyle pazarlık yaptık ve 3 kişi 55 euro’ya bizi Tiran’a götürdü. Otobüs fiyatları ise kişi başı 13-14 euro civarıydı.

işkodra gezilecek yerler

Tiran – İşkodra arası ulaşım:

Tiran’dan İşkodra’ya geçerken de taksi kullandık. Otobüsler saat başı var. Aslında otobüs değil de minibüs demek daha doğru olur. Bunların fiyatı kişi başı 400 Arnavut Dinarı. Taksi ise bizi toplamda 1500 dinar’a yani kişi başı 500 dinar’a götürdü. Arada çok bir fark olmadığı için taksiyi seçtik.

IMG_6462

İşkodra – Budva arası ulaşım:

İşkodra’dan Budva’ya geçerken yine taksi kullandık. İşkodra-Budva arası otobüs fiyatları kişi başı 12-13 euro civarı, taksi fiyatı ise 50 euro’ydu. Otobüs ise günde 3 defa var ve açıkçası tam saatleri çözemedik. Biz de İşkodra-Budva arasında geçişi taksi ile yaptık.

kotor gezilecek yerler

Budva – Kotor arası ulaşım:

Budva ile Kotor arası geçişlerin en rahat olduğu şehirlerdendi. Yine minibüs tarzı araçlarla yapılıyor bu geçişler ve kişi başı 3,5 euro gibi bir ücrete 30-35 dakikada Kotor’a geçiş yapıyorsunuz. Çok sık sefer bulunmakta. Bu yüzden istediğiniz saatte gidebilirsiniz.

Kotor – Mostar arası ulaşım:

Kotor – Mostar arası ulaşım ise sıkıntılı olabilir. Sıkıntının sebebi ise otobüsler ya sabah saatlerinde ya da akşam saatlerinde var. Bu yüzden planınızı iyi yapmalısınız. Ayrıca bazı otobüsler Hırvatistan üzerinde geçiş yapıyor. Eğer Schengen vizeniz yoksa büyük bir sorun olabilir. Biz sabah 07:40 otobüsü ile geçiş yaptık. Otobüs bileti kişi başı 20 euro ve yolculuk yaklaşık 6 saat sürüyor. Taksi ise 100 euro civarında fiyat çektiği için tercih etmedik. Aşağıda ise Kotor – Mostar arası otobüs saatlerini inceleyebilirsiniz.

kotor mostar otobüs

Mostar – Saraybosna arası ulaşım:

Mostar – Saraybosna arasında ise yine otobüsü tercih ettik. Otobüs genel olarak var ancak bir kaç saat arayla mevcut. Kişi başı 11 euro. Taksi ise bize 75 euro gibi fiyat çekti. O yüzden otobüsü tercih ettik. Yolculuk 2 saat civarı sürüyor. Ayrıca ufak bir hatırlatma. Mostar – Saraybosna arasındaki yolun manzarası gerçekten çok güzel.

saraybosna gezi notları

Saraybosna – Belgrad arası ulaşım:

Saraybosna – Belgrad arasındaki ulaşımı BlaBlaCar ile yaptık. Otobüs bileti kişi başı 20 euro. Fakat biz toplam olarak 38 euro’ya Belgrad’a ulaştık. Aracı kullanan arkadaşımız Portekizliydi ve hiçbir sorun yaşamadan güzel ve hızlı bir yolculuk yaptık. Ulaşımlarda mutlaka BlaBlaCar’ı kontrol edin. Bize sadece burada denk geldi. Belki başka şehirlerde size denk gelebilir.

belgrad gezilecek yerler

Belgrad – Priştine arası ulaşım:

Son yolculuğumuza geldik. Belgrad – Priştine arası hiç taksi sormadık çünkü mesafe ciddi anlamda uzak olduğu için yüksek fiyat vereceklerini düşündük. Saat 16:00 otobüsü ile Belgrad’dan Priştine’ye geçtik. Burada şansımıza otobüs firması Türk’tü. Erhan Turizm ile ciddi anlamda rahat bir yolculuk gerçekleştirdik. Genelde Balkanlar’da otobüsler çok rahatsız ve eski. Buradaki otobüs ise koltuk araları geniş, ekranlı ve otobüste wifi hizmeti bile vardı. Ayrıca ikram da yaptılar. Otobüs fiyatı ise kişi başı 20 euro’ydu ve 5 buçuk saat civarında Priştine’ye ulaştık. Eğer Balkanlar’da Erhan Turizm görürseniz gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz.

Evet kısaca şehirler arası ve ülkeler arası geçişleri nasıl yaptığımızı özetledim. Taksi fiyatları belli pazarlıklardan sonra düşürülmüş halidir bu. Sizin şansınıza daha ucuz ya da daha fazla söyleyebilirler çünkü Balkanlar’da herhangi bir düzen yok. Otobüslerde koltuk numarası bile önemsiz. Bileti al ve istediğin yere otur.

Tekrar ediyorum taksi geçişleri ancak en az 3 kişiyseniz sizin için hesaplı olur. Biz taksi için şöyle bir yol belirledik. Kişi başı otobüs bilet fiyatı üzerine 5 euro verebiliriz en fazla dedik. Bu şekilde bir taksi parası çıkardık. Eğer yakınsa bir şekilde anlaşıp taksi kullandık. Taksi kesinlikle size inanılmaz zaman kazandırıyor bunu kesin bir şekilde söyleyebilirim. Otobüslerin kötü ve bir çok şehre uğraması, yolların kötü olması gibi sebepler birleştiğinde otobüs yolculukları çekilmez bir hale gelebiliyor.

Son olarak ise yolculukta kullandığım bir kaç web sayfası linklerini aşağıya bırakıyorum:

Ulaşım için;

https://busticket4.me

https://www.balkanviator.com/tr/

https://getbybus.com/en/

https://www.blablacar.com.tr/

Konaklama için;

https://www.booking.com

Herhangi bir sorunuz olursa yorum yaparak sorabilirsiniz. Yol güzeldir. Sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *