Dracula’nın Şehri Braşov ve Bran Kalesi Gezi Notları

braşov gezilecek yerler

Şimdi Romanya’ya kadar gitmişken Braşov’a ve Bran Kalesi’ne gitmemek olmazdı. Braşov’a ulaşım konusunu nasıl hallettik? Önce o konuyu bi açıklayalım. Tren bize daha uygun ve hızlı geldi. Açıkçası Balkanlar’da otobüs biraz sıkıntılı olabiliyor ki Romanya’da da öyleydi. O yüzden Bükreş’ten Braşov’a ulaşım için tren seçeneğini kullandık. Seferler günde bir kaç defa yapılıyor ve yaklaşık 2 saat civarı sürüyor. Fiyat ise 48,60 Ron tek yön. Otobüsten ziyade yolculuk için ben treni öneririm.

old town braşov 2

Braşov’da old town denilen eski şehir merkezi tam bir Ortaçağ şehri. Meydanda dolaşırken dikkatinizi tepenin üzerinde kocaman bir Braşov yazısı çekiyor. Aynı Hollywood tarzı. Burası en turistik yer olduğu için fiyatlar diğer bölgelere biraz daha pahalı.

Braşov’da diğer gezilecek yerler ise;

  • Neagra Kilisesi ki burası Kara Kilise olarak da geçiyor
  • St. Nicholas Church
  • First Romanian School
  • Black Tower
  • Şehir Müzesi
  • Hayvanat bahçesi
  • Sanat Müzesi
  • Tampa
  • Bran Kalesi

tampa braşov

Tampa aslında bir tepe ve teleferikle ile ulaşılıyor. Teleferikle çıkış ve iniş ücreti kişi başı 18 Ron. Sadece çıkış ise 10 Ron. Çıkış için yürümenizi tavsiye etmem ancak inerken yürüyebilirsiniz. Tepede bir kafe mevcut soluklanmak için bir şeyler yeme içme imkanı mevcut. Onun haricinde biraz yürüyerek Braşov yazısının olduğu noktadan şehri izleyebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Burada güzel bir manzara sizi bekliyor.

braşov tampa

Braşov’a gitmişken esas görülmesi gereken yerlerin başında aslında Bran Kalesi geliyor. Aslında daha çok Drakula’nın Kalesi olarak biliniyor. Bran’a Braşov’dan otobüsler mevcut ve yarım saatte bir kalkıyor. Bran Kales giriş ücreti ise öğrenci 25 Ron, tam ise 50 Ron. Tabiki yine öğrenci bileti aldık. Kale gerçekten çok etkileyici. Aslında burasına kaleden ziyade bir şato demek daha doğru olur. İçeriye girdiğinizde gıcırdayan merdivenler ve kapılar, küçük pencereler, harika bir şekilde dizayn edilmiş eşyalar, askerlere ait giysiler ve zırhlar sizi karşılıyor.

bran kalesi

Daha da derinlere gittikçe işkence aletleri, tabutlar vs. biraz kan dondursa da ilgi çekmeye devam ediyor. Aslında buraları daha detaylı incelemek için yazın gitmemek gerek. Çünkü bir hayli kalabalık ve insanlar her şeyin tek tek fotoğrafını/videosunu çektiği için daracık koridorlarda sıra beklemek zorunda kalıyorsunuz. Kaleyi gezmek yaklaşık bir saat civarı sürüyor ve kalenin bazı bölümlerinden güzel şehir manzarasını da fotoğraflamanız mümkün.

bran kalesi 2

Kale gezisini bitirdikten sonra hediyelik eşya almayı/bakmayı sevenler için ideal bir bölge var. Kalenin önünde bulunan küçük dükkanlarda Braşov ve Romanya’ya özgü bir çok hediyelik eşya almak mümkün ve güzel bir görüntüsü var bu bölgenin.

old town braşov

Toparlayacak olursak eğer Romanya’ya giderseniz Bükreş’ten ziyade Braşov’u mutlaka görün. Braşov kesinlikle Bükreş’ten daha etkileyici bir yer. Bükreş gezi notlarına ise şuradan ulaşabilirsiniz.

You might also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *