Durmayın Prag’a Gidin – Prag Gezi Notları

Zaten niyetimi yazının başlığında da belirttim. İmkanı olan gitsin, görsün, hayran kalsın. Tabi ki hoşlanmayanlar olacaktır. Şöyle diyeyim gezdiğiniz yerlerde Orta Çağ ile alakalı bir şeyler arıyorsanız tam yeri burası. Ben hayran kaldım. Garantisi benim abicim diyorum sana.

prag gezilecek yerler

Neyse girizgahı kısa kesip bir kaç düşüncemi paylaşayım istedim. Şuraya buraya gidin olaylarını çok uzatmak istemiyorum. Zaten hemen her blogda aynı şeyleri yazıyor. Charles Köprüsü, Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi, Petrin Kulesi, Astronomik Saat Kulesi, Vaclav Meydanı, Old Town Square, Dancing House, John Lennon Wall vs. diye uzar gider liste. Şimdi ben bunları tek tek yazsam açıklasam, şuraya böyle gidin, oraya böyle gidin, Dancing House önünde zıplayarak artistik bi fotoğraf çektirin yazarsam, yazı olur 5 sayfa. Gerek yok. Zaten hemen her yere yürüyerek ulaşım var. Açarsın internetini yoksa bi haritanı her yere ulaşırsın. Bak yine uzattım.

prag gezilecek yerler 2

Efendim goygoy kısmını bitirdikten sonra bir kaç ufak tavsiye vereyim istiyorum ben. Maksat vatandaşın işi görülsün. Şimdi genel olarak şehirde fiyatlar uygun. Ulaşım da uygun. Genel olarak denetim yok toplu taşımada ama bilet alın bak. Zaten ucuz. Bilet alın bilet. Avrupa’ya gidiyorsun. Adamlar vatandaşına güveniyor da koymuyor oraya güvenlik, turnike falan. İstismar etmeyelim bu güveni lütfen.

prag gezilecek yerler 3

Havaalanından ulaşım için de aynı uçakla geldiğiniz bir kaç kişiyi kafalayıp taksi yapın en temizi o. Hem o pasaport sıraları zaten bunun için. Taksiyle pazarlık yapın mutlaka. Genel olarak taksilere de dikkat edin.

Bir kaç yeme içme tavsiyesi vereyim ve yazıyı bitireyim. Çünkü uzun yazılar okunmaz. Belki buraya bile gelmeden okumayı bıraktın. Senin de canın sağ olsun be!

nase maso prag

Naše maso diyorum efendim. Burayı bulun. Muhteşem et yapıyor adamlar. Zaten kasap aslında burası. Afedersiniz göt kadar bir yer zaten. İçeri giriyorsun, tezgahtan eti seçiyorsun, işte nasıl pişsin, şöyle olsun, böyle olsun derdini anlatıyorsun. Adamlar hazırlayıp getiriyor. Böyle bir lezzet görmedim ben. Yediğim en iyi etlerdendi kesinlikle.

beer museum prag

Şimdi buranın tam karşısında da Beer Museum diye bir yer var. Bir pub burası. Dünya kadar bira çeşidi mevcut. Tadımlık bira setleri var. 5li ve 10lu şekilde. Bence bunlardan deneyin. Değişik biralar var. Ortam güzel. Turistler takılıyor genelde. Yerel halk da mevcut. Burada bir Rus abiye denk geldim. Neyse konuya girmiyorum da evlerden ırak. Ayrıca orada bir de kalp bulursanız benimdir. Alıp, orada çalışan kızıl saçlı hanıma veriniz. Beni beklesin kahpe bizans’ın yiğit güzeli.

beer museum prag 2

Yazıyı toparlamak gerekirse, Prag benim görüp de en çok beğendiğim şehirlerin en başında geliyor. Tabi bunda tam bir Orta Çağ mimarisi hastalığımın da katkısı bir hayli fazla. Eğer gitmeyi düşünüyorsanız ya da işte aklınızın bir köşesinde gitme fikri mevcut ise kesinlikle ertelemeyin. Prag’da gezilecek bir çok yer mevcut. İnanın pişman olmayacaksınız.

prag gezilecek yerler 4

Sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *