Medeniyeti Geçince Az İleride – Kopenhag Gezi Notları

danimarka gezi notları

Yazıya nasıl başlasam, önce neyi övsem diye düşünürken bir süre yazıya başlamakta güçlük çektim. Nordik ülkeleri arasındaki ilk seyahatim Danimarka’nın Kopenhag şehrine oldu ama iyi ki de oldu. Şu ana kadar gezdiğim şehirler arasında medeniyet, mutluluk, rahatlık, özgürlük ve benzer kavramların hepsini bir arada barındırıyor ve bizde neden yok dedirtiyor. Boşuna ‘dünyanın en mutlu ülkesi’ seçilmiyormuş diye düşünmek elde değil. Bundan sonra Almanlık değil Danimarkalılık öveceğiz!!!!

danimarka gezi notları 2

Öncelikle bizler için olumsuz bir yanını belirteyim Kopenhag‘ın. ÇOK PAHALI. Tabi ki bu bizim kurdan dolayı. Mesela otobüse 25 tl verince, basit bir burger king hamburgerine sanki Nusret’te yemişçesine bir para ödediğinizde bu bir hayli koyuyor. Onun yerine marketlere yönelmek daha mantıklı. En sık Fakta isimli marketi gördük. Bence tercih edilebilir. Ha onlar da bizim paraya vurunca yine pahalı ama dışarıdan yenilen yemek kadar acıtmıyor.

Konaklama işini airbnb üzerinden hallettik. Açıkçası otellerden daha ucuza evler var. Evimiz Nørrebro tarafındaydı ve merkeze yaklaşık 25 dakika yürüme mesafesindeydi. Seyahatlerde ilk olarak Airbnb’ye bakmak daha mantıklı. İlk defa kullanacaklar şuradan üye olup bir miktar indirim kazanabilirler.

Lafı daha da dolandırmadan Kopenhag‘a tekrar geri dönebiliriz. Öncelikle ulaşım olarak tabi ki bu insanlar bisiklet kullanıyorlar. Her yer bisiklet efendim. Adamlar aşmış gitmiş. Bi ara ‘lan burda bisiklet işine mi girsem?’ diye düşünmedim değil. Yırttık abicim yırttık! Günlük bisiklet kiralama 90 DKK civarıydı (1 DKK yaklaşık 0,7 TL ). Bu yine tercih edilebilir. Ancak hava güzelse yani Kopenhag’da güzel havayı yakalayan şanslı insanlardansanız yürüyünüz. Şansımıza gerçekten hava çok sıcaktı ve her yere yürüdük. (Ortamlarda paramız vardı ama yine de yürüdük diye anlatıyoruz. Kim bilecek?)

danimarka gezi notları 3

Bildiğiniz gibi blogumun diğer bloglardan farkı gezilecek yerler hakkında çok detay yazmamak. Çünkü bu işi yapan bir sürü blog var. Ben daha çok yaşamla ve şehirdeki alternatif şeylerden bahsetmeyi seviyorum. Ancak yine de bir kaç yeri yazayım sadece isim olarak. Christiania, Vesterbro, Nyhavn, The Little Mermaid (Küçük Deniz Kızı), Tivoli Gardens, National Museum ve bir çok park, mezarlık, müze. Gerçekten çok dolu bir şehir Kopenhag her anlamda.

Bir kaç ufak bilgi de ekleyip yazımı sonlandıracağım. Kopenhag‘da düzenlenen ücretsiz şehir turları var. Bir kaç farklı tur. Şu site üzerinden bilgi alıp turları inceleyebilirsiniz. Rezervasyon yaptırmanıza gerek yok. Bu turlar ücretsiz ancak tur sonunda bahşiş toplanıyor. Ufak bir miktar bahşiş vererek hızlı bir şehir turu atabilir. Sonrasında ise beğendiğiniz yerleri daha detaylı olarak gezebilirsiniz.

danimarka gezi notları 4

Para çevirme işlerini Central Station’da yapın. Havaalanında ve şehir içerisindeki döviz büroları ciddi komisyon alıyor vallahi ağlarsınız. (Evet ağladık.)

Ben her yere gideceğim, her müzeye gireceğim diyorsanız Copenhagen Pass mutlaka alın. Fiyat biraz fazla gibi gözükse de sonrasında iyi ki almışım diyeceğinize emin olabilirsiniz. Şuradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yazıma burada son verirken son tavsiyem ise bu şehrin mutlaka görülmeye değer olduğu ancak giderken de cebinizin diğer şehirlere göre biraz daha dolu olması gerektiğidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *