Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

uzun süreli schengen vizesi

Yurtdışına seyahat etmeyi seven herkesin en çok yakındığı konu Schengen Vizesi’nin kısa süreli verilmesi. Tam topluyoruz her şeyi teslim ediyoruz verilen Schengen maksimum 3 aylık. Sonra insan doğal olarak tribe giriyor. Yani istiyor ki tamam bunu aldık da vize bitmeden bi tatil daha yapalım. Ama olmuyor.

Şimdi bunun için 1-2 yol var tabi ama garantisi yok bu işin. Red de verebilirler yani. Sonra ben niye red aldım demeyin. Ben kendi dediğim yolu buraya yazacağım. Sonuçta işe yaradı 1 yıllık Schengen Vizesi aldım Almanya’dan.

Neyse hikaye kısmını kesip sadede gelecek olursak, istenilen belgeler hariç ek bir dilekçe yazdım ben. Uzun süreli vize istediğime dair. Genel olarak dilekçede sık sık yurtdışına çıktığımı, tatillerimi başta Almanya olmak üzere Schengen Bölgesi’nde geçirmek istediğimi bu yüzden uzun süreli bir vize talep ettiğimi efendi gibi dilekçede anlattım. Onlar da sağ olsun kabul edip 1 yıllık vizeyi verdiler. Ama tabi bunda daha önce sık sık yurtdışına çıkmamın etkisinin olduğunu düşünüyorum. 2. ya da 3. vize başvurunuzda uzun süreli Schengen vizesi beklemek biraz hayalperestlik olabilir. Ek dilekçe önemli, bir denemekte fayda var.

Denemediğim ama duyup işe yaradığını gözlemlediğim de ekstra rezervasyon. Yani şöyle ki sonuç olarak gideceğiniz tarih, uçak biletleriniz, otelinizle alakalı belgeleri zaten ekliyorsunuz. Bunun haricinde örnek olarak 3 ay sonrasına bir uçak bilet rezervasyonu, otel rezervasyonu vs. de ekleyin. Bir dilekçe daha yazın. Bu tatilimden 3 ay sonra tekrar bir seyahatim var. Bu yüzden uzun süreli bize talep ediyorum. İşe yaradığı görüldü. Denemekten zarar gelmez.

Tabi ki bunlar için ön şartlar var. Ne bileyim daha önce red almamak, yurtdışına sık çıkışlarınızın olması, sizin geri döneceğinizden emin olmaları yani mülteci olmadığını belgelerinizle kanıtlamanız, burada bir işinizin olması, paranızın olması gibi etkenler her zaman önemini koruyor.

Bunların garantisi yok yazının başında da belirttiğim gibi. Ben bu vize işlerine 22 günlük vize ile başlayıp 1 yıla kadar çıkarttım. 3. Schengen’de 1 yıllık aldım. Ama dediğim gibi yurtdışı çıkışlarım bir hayli fazlaydı ve Schengen Bölgesi dışı da vardı

Uzun lafı kısası uzun süreli Schengen Vizesi almak isteyenler için 2 alternatif yol önerisi sundum. Denemekten bir şey kaybedilmez. Bi deneyin olursa olur, olmazsa olmaz 🙂

You might also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *